iTVM.pl: Harcerskie kulturalne harce

iTVM.plOd 1 do 3 kwietnia, trwał Harcerski Festiwal Kultury „Harcomania 2016″. Uczestnicy festiwalu mogli zmierzyć się w konkursach: plastycznym, piosenki i po raz pierwszy od 21 lat – filmowym. TAK, festiwal ten ma już 21-letnią tradycję.

Od samego początku głównym współorganizatorem był Mysłowicki Ośrodek Kultury, wtedy jeszcze jako MCK. W tym roku organizatorzy podjęli dodatkowo współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Harcerze chcący wziąć udział w Turnieju X Muzy, czyli konkursie filmowym, musieli wykonać zadanie przedfestiwalowe, żeby móc stworzyć film – relację z tego, co udało im się zrobić.
Temat tegorocznej „Harcomanii” brzmiał „Niewidzialna Ręka”. Zgodnie z założeniem tej akcji sprzed lat, drużyny miały za zadanie znaleźć osoby potrzebujące i pomóc im w miarę swoich możliwości. Jedni zrobili kiermasz ciast świątecznych, na którym zbierali pieniądze na leczenie kolegi, inni przygotowali grę dla dzieci z domu dziecka, a najmłodsi, czyli zuchy, zebrali karmę i rzeczy potrzebne psiakom z mysłowickiego schroniska dla zwierząt.

Zwycięski film opowiadał historię o zebraniu żywności i ubrań dla samotnego starszego pana. Autorami tego przedsięwzięcia byli harcerze z Próbnej Drużyny Wędrowniczej „Niezgodni” z Imielina. Festiwal piosenki odbył się drugiego dnia, harcerze mieli za zadanie zaśpiewać dwie piosenki związane z tematem „Niewidzialna Ręka”: harcerską i dowolną. Największym artyzmem wykazała się 35 DH „Enigma” z Brzezinki.

Przez trzy dni można było podziwiać prace plastyczne zgłoszone na konkurs plastyczny. Techniki były różne – od plakatu, poprzez collage, a skończywszy pracach przestrzennych. Wygrała ten etap gromada zuchowa „Niedźwiadki Uszatki” działająca przy Szkole Podstawowej nr 1.

Uczestnicy „Harcomanii”, oprócz zmagań festiwalowych, mieli też okazję wziąć udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych specjalnie dla nich. Warsztaty prowadzili instruktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury, Szkoły Tańca „Wir” oraz nasi przyjaciele. Dzieciaki wzięły udział w warsztatach filmowych, plastycznych, muzyki dawnej, tańca towarzyskiego, masażu relaksacyjnego, decoupage.

Wieczorem 2 kwietnia zorganizowano Galę HFK „Harcomania 2016″. Na gali ogłoszono wyniki i wręczono nagrody wszystkim laureatom. Jak co roku był na gali był Wojciech Król – obecnie poseł na Sejm RP. Odkąd się zaprzyjaźnił z harcerzami na „Harcomanii 2013″, co roku uczestniczy w gali i uświetnia ją wręczając nagrody laureatom.

Galę uświetnił w tym roku koncert zespołu śpiewającego piosenki z Krainy Łagodności – „Cisza jak ta” [link].

[su_frame align=”center”]Wyniki: Grand Prix – 35 DH „Enigma” II miejsce – PGZ „Niedźwiadki Uszatki” III miejsce – 14 DH „Feniks” (Chełm Śląski) Konkurs plastyczny – PGZ „Niedźwiadki Uszatki” Festiwal piosenki – 35 DH „Enigma” Turniej X Muzy – PDW „Niezgodni” (Imielin)[/su_frame]

Autor: Aleksandra Rydzikowska – iTVM.pl – 11 czerwca 2016
Oryginalny tekst [czytaj]

Post Author: Kamil Żak