BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU- PIEKARY ŚLĄSKIE

Betlejemskie Światełko Pokoju to idea przyświecająca harcerzom na całym świecie. Płomień jest odpalany w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przewożony do Wiednia gdzie odbierają go harcerze z Europy, a następnie rozwożą je na cały świat. Światełko dociera do nas już od 1991 roku, a tradycją stało się, iż odbieramy je od skautów ze Słowacji. Skauci przekazują światło polskim harcerzom podczas zlotu w Zakopanym, którzy następnie rozwożą je na całą Polskę. W tym roku harcerze z naszego hufca pojechali po światełko do Piekar Śląskich. 14 grudnia o godzinie 16:30 odbyła się zbiórka pod komendą hufca i już około 16:40 wyruszyliśmy w drogę do Piekar. Po godzinie dojechaliśmy na miejsce i przeszliśmy pod Bazylikę Matki Boskiej Piekarskiej. Po chwili zaczęły się schodzić inne drużyny oraz ludzie pragnący uczestniczyć w przekazaniu Światełka. Chwilę przed rozpoczęciem plac przed kościołem był wypełniony ludźmi, zuchami, harcerzami czy też wędrownikami czekającymi ze zniecierpliwieniem na rozpoczęcie mszy. O godzinie 18:00 msza rozpoczęła się od przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, dzięki czemu po chwili każdy kto miał świeczkę mógł odpalić sobie światełko z Betlejem rozjaśniając tym samym wieczór. Następnie arcybiskup Wiktor Skworc wygłosił przemowę, którą niestety słabo było słychać przez tłum podekscytowanych ludzi, oraz uroczyście otworzył Bramę Miłosierdzia. W atmosferze miłego oczekiwania i radości z przekazanego ognia wszyscy wkroczyliśmy przez nowo otwartą bramę do środka bazyliki gdzie rozpoczęła się tradycyjna część, czyli uroczysta Msza Święta, która zakończona została modlitwą harcerską oraz zasłonięciem Obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Po mszy wszyscy zeszliśmy na plac pod kościołem alby wspólnie zapalić choinkę bożonarodzeniową oraz zaśpiewać kolędy. Pod hufiec wróciliśmy około 20:30 z odpalonym światełkiem, które później zostało przekazane wszystkim drużynom.

Autor: dh. Elżbieta Bała, 14 DH Feniks

1 3 2

Post Author: Kamil Żak