RELACJA Z ZIMOWISKA W CHEŁMIE ŚLĄSKIM

SG1S8748W dniach od 4 lutego do 8 lutego odbyło się pięciodniowe zimowisko połączone z Kursem Zastępowych. zorganizowane przez nasz Hufiec . Nasi harcerze pojechali do Chełmu Śląskiego.

Zimowisko miało tytuł „5 dni podróży”

O godzinie 10 rozpoczęto zakwaterowanie i przygotowanie do podróży po 5 kontynentach .Uczestnicy zostali podzieleni na zastępy. Dwa zastępy kursowe i dwa ogólne, w tym jeden zuchowy. Zastępy miały chwile na przygotowanie swojego logo, nazwy i okrzyku, oraz piosenki.

I tak powstały :

 • Zastęp “PIRACKA SETKA POD ZNAKU RÓŻOWEGO JEDNOROŻCA”
 • Zastęp “WIDMOWI PODRÓŻNICY”
 • Zastęp ” OGNISTE MAJTKI”
 •  Zastęp “KINGSTONOWIE”

Po zaprezentowaniu się zastępów i wprowadzeniu w fabułę zimowiska, czyli podróż żaglowcem – „Starym Brygiem” , kursanci udali się na pierwsze zajęcia, a uczestnicy zimowiska na zwiady terenowe po okolicy . Po obiedzie zajęcia z tańców towarzyskich- standardowych przeprowadziła Katarzyna Załuska. Kolejno odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, przeprowadzone przez strażaków z OSP Kosztowy w Mysłowicach. Po kolacji w technikum w Chełmie Śląskim zorganizowaliśmy turniej Unreal Tournament. Następnie odbyły się zajęcia z symboliki i historii ZHP. I tak zwiedzaliśmy Europę- pierwszy kontynent na naszej trasie podróży.

SG1S8022

Drugiego dnia zaczęliśmy zwiedzać Amerykę i tak po śniadaniu Katarzyna Załuska ponownie przeprowadziła zajęcia, tym razem z tańców latynoamerykańskich. Zuchy w tym czasie ślizgały sie w gorącej atmosferze na pobliskim lodowisku. Po obiedzie odbył się turniej zjazdowy “Wyścig Białego Kła”, na którym wykazać mogli się najszybsi lodołamacze. Późnym popołudniem zostały przeprowadzone przez druhnę Natalię Śledzionę warsztaty indiańskie. Po kolacji udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie nasi przyjaciele z Fundacji Horyzont Zdarzeń przeprowadzili zajęcia z walki mieczami piankowymi.

SG1S8802SG1S8589

Kolejnego dnia zawitaliśmy na kontynencie azjatyckim. Rano, zwiedzając najstarsze klasztory wojowników Szaolin odbyła się kolejna część warsztatów z walki mieczami piankowymi, ponownie prowadzonymi przez Fundację Horyzont Zdarzeń. Następnie zajęcia ze sztuk walki w formule K-1 przeprowadziła druhna Julia Kubasiewicz. Po obiedzie nasi harcerze ponownie wybrali sie na zimowe ślizgawki. W czasie wolnym chętni pomagali pakować kalendarze dla Fundacji Centrum Monitoringu Lecznictwa Okołoporodowego. Po kolacji odbył się konkurs Karaoke. Późnym wieczorem harcerze stawili się na alarmie mundurowym, aby udać się na Smutną Górę, gdzie przy magicznym kręgu, sześciu z nich złożyło Przyrzeczenie Harcerskie.

Z 1 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Albatrosy” przyrzeczenie złożyli:SG1S9594

 • Aleksandra Jankowska,
 • Justyna Żurek,
 • Mikołaj Biczak;

 

 

Z Próbnej Drużyny Harcerskiej „Feniks” przyrzeczenie złożyli :  SG1S9596

 • Wiktoria Jurek,
 • Anna Mazur,
 • Paulina Matyja

 

wszystkim serdecznie gratulujemy.

Następnego poranka zacumowaliśmy do brzegów krainy kangurów i koali, czyli do Australii. Do południa zastęp Kingstonowie, w ramach zadania zaliczeniowego na kursie zastępowych, przeprowadził Olimpiadę sportową ,,Skaczmy do góry jak kangury” . Po obiedzie, kiedy kursanci prezentowali na zaliczenie swoje pokazowe zbiorki, reszta zimowiska udała się na zajęcia ze strzelania z łuku i wiązania przydatnych na pokładzie żaglowca węzłów. Jeszcze przed kolacją dla najmłodszych została przygotowana gra, która doprowadziła trzy osoby do złożenia Obietnicy Zucha.

Tak oto z 4. Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Agricola” Obietnicę Zucha złożyli:SG1S9945

 • Daniel Wróblewski,
 • Martyna Olech,
 • Roksana Olech

wszystkim serdecznie gratulujemy.

Po tej uroczystej chwili uczestnicy mieli czas na przygotowanie się do balu kapitańskiego który zorganizował zastęp kursowy Widmowi Podróżnicy. Na balu wszyscy świetnie się bawili oraz wybrano oczywiście Króla i Królową balu – osobno w kategorii zuchów i harcerzy.

 • wśród zuchów królową została Ola Koncewicz a królem Dawid Wróblewski
 • a wśród harcerzy królową została Wirginia Schmidt a królem Kamil Biśta.

na balu odwiedzili na przedstawiciele Fundacji Centrum Monitoringu Lecznictwa Okołoporodowego, którzy serdecznie podziękowali za pomoc przy składaniu kalendarzy i w zamian wręczyli wszystkim pamiątkowe kalendarze.

I tak zakończył nasz pobyt w Australii.

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy na afrykańskim lądzie, gdzie uczestniczyliśmy w “bezkrwawym safari”- czyli w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez panią Karolinę Ścierską. Młodsza część uczestników mogła pomalować swoje twarze na wzór zwierząt afrykańskiej sawanny i skręcać balonowe zwierzątka. Zimowisko podsumowano na apelu, na którym było mnóstwo nagród i podziękowań. Wielu uczestników wyjechało z zimowiska z nowymi sprawnościami. Po apelu, po długim marszu przez Saharę znaleźliśmy ,,Oazę”, w której uraczono nas pysznym obiadem. zimowisko .

A tak przedstawione jest współzawodnictwo zastępów (w kolejności od najlepszego) : SG1S0181

 • WIDMOWI PODRÓŻNICY
 • KINGSTONOWIE
 • PIRACKA SEKTA SPOD ZNAKU RÓŻOWEGO JEDNOROŻCA
 • OGNISTE MAJTKI

 

 •  Patenty zastępowego uzyskali :
 • Michał Gandyk – z wyróżnieniem
 • Kacper Skubisz – z wyróżnieniem
 • Dominika Mucha – z wyróżnieniem
 • Aleksandra Janowska,
 • Elżbieta Bała,SG1S0185
 • Justyna Żurek,
 • Dawid Korpok,
 • Michał Demitraszek,
 • Tomasz Sokołowski,
 • Wiktoria Semeniuk,
 • Wirginia Schmidt,
 • Kacper Kuchowicz ,
 • Klaudia Kisiel,
 • Aleksandra Kocerba

Gratulujemy serdecznie wszystkim zastępom oraz kursantom otrzymania patentów.

SG1S9804
I tak za kończył się rejs Starego Bryga …

Post Author: Kamil Żak