RELACJA ZE STARTU HARCERSKIEGO 2015

W dniach 2-4 października odbył się Start Roku Harcerskiego 2015/2016. Drużyny zakwaterowane były w Szkole Podstawowej nr 1 w Mysłowicach.

DSC_0082

W piątek o 17.30, po przywitaniach i powitalnych, uściskach drużyny musiały się zarejestrować. Po rozpakowaniu odbył się apel rozpoczynający a około godziny 19.00 ognisko obrzędowe. Niesyty ogniska nie udało się rozpalić i musieliśmy się rozejść. Kolacja a po kolacji gra “kocham cię harcerstwo” podczas której każda drużyna wybierała pięciu przedstawicieli którzy brali udział w różnych konkurencjach. Najpierw państwa miasta, zagadki Sfinksa, kalambury i na końcu jak oni śpiewają. Zwyciężyli ci którzy zdobyli największą ilość punktów czyli:SG1S2853

 • I miejsce: 1ŚDH ” Albatrosy”
 • II miejsce: 41DH “Sokoły”,
 • III miejsce: 13 DW “Duchy”.

Gra skończyła się później niż była zaplanowana więc cisza nocna była o 00:00. Nie było nam dane długo pospać gdyż o 2:30 ogłoszono alarm mundurowy więc po dobudzeniu się, ubraniu i zameldowaniu drużyn można się była z powrotem kłaść spać.
Następnego dnia, w sobotę, o 7.00 była pobudka i śniadanie. Po śniadaniu drużyny przygotowywały się do wyjścia i około godziny 9.30 zaczęła się krypto gra. Punkty gry były porozrzucane w różnych odległościach od siebie po parku. Harcerze biegali po punktach wykonując zadania którymi były np. dopasowanie miast do województw, labirynt, zagadki, kalambury, konkurencje sportowe, strzelanie z łuku, procy, wiatrówki czy też rozpalenie ogniska. Gra zakończyła się około 12 i wszyscy przeszliśmy na rynek gdzie rozpoczęła się nowa gra miejska “Mysłowice 1919”. Gra była organizowana przez Muzeum Miasta Mysłowice więc nie tylko harcerze brali w niej udział. Zabawa finał swój miała na terenie muzeum pożarnictwa, tam każdy uczestnik dostał upominek a pierwsze trzy miejsca nagrody. Z naszego hufca miejsce na podium zdobyła 2 MIDH Magiczni. Po powrocie drużyny przygotowywały się do zadań długoterminowych czyli piosenki, stworzenia przedstawienia oraz ułożenia wierszyka na konkretny temat. Około godziny 19.00 odbyło się ognisko obrzędowe, tym razem bez przeszkód udało się je rozpalić. Po ognisku zuchy miały zajęcia i tworzyły wiatraczki a starsi przygotowali sprzęt do Juggera i rozegraliśmy turniej. Miejsca na podium zajęli:

 • I miejsce: 13 DW “Duchy”
 • II miejsce: 41DH “Sokoły”
 • III miejsce: 14 DH “Feniks”

Dzień zakończył się ciszą nocną o 23.00. Za to niedziela zaczęła się nadzwyczaj wcześnie bo już o 3:00 był alarm sytuacyjny i zaczęła się gra medyczna Krwawy Jason. Gra polegała na SG1S2894tym że szaleniec zranił dziewięć osób i każda drużyna musiała zlokalizować jedną osobę i udzielić jej pomocy. Zabawa zakończyła się około 4 i wszyscy mogli się wrzeszczcie położyć spać, choć nie na długo bo pobudka była o 7.00. Około 8 wszyscy rozeszliśmy do parku zamkowego gdzie o 9 rozpoczął się projekt “Ziarnko do ziarnka” czyli gry i zabawy dla mieszkańców Mysłowic. Harcerze rozdawali wiatraczki oraz wrzosy oraz sprzątali park z liści, robili zwierzaczki z balonów. O godzinie 12.00 drużyny zaprezentowały zadania długoterminowe czyli piosenki, wierszyka i oczywiście przedstawienia. Wszyscy świetnie się bawili a na podium znaleźli się:

 • I miejsce: 14 DH “Feniks”
 • II miejsce: 41 DH”Sokoły”
 • III miejsce: 4 ŚDH Agricola

Po powrocie drużyny zaczęły się wykwaterować i sprzątać a o 16.00 odbył się aple podsumowujący cały start harcerski. Podsumowano punkty te jawne jak i te tajne i ogłoszono zwycięzców:

 • I miejsce zajęła: 14 DH “Feniks”
 • II miejsce zajęła: 41 DH “Sokoły”
 • III miejsce zajęła: 4 ŚDH Agricola

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Post Author: Kamil Żak