Harcerski Start w Parku Słupna

Rozpoczął się październik – miesiąc, w którym wszystkie gromady i drużyny powinny być po pierwszych naborach i zbiórkach. W pierwszym dniu tego jesiennego miesiąca nasz hufiec zwołał wszystkie swoje jednostki na Harcerski Start. Wszystko miało rozpocząć się rajdem i grą na terenach Katowic i Mysłowic. Niestety skutecznie te plany zablokował nam, organizowany w tym samym dniu Silesia Maraton.
Jednak harcerze w takich chwilach się nie załamują tylko skutecznie działają. Komenda w trybie alarmowym zwołała wszystkie jednostki do mysłowickiego Parku Słupna, gdzie przeniesiono całą imprezę.

[su_note note_color=”#ECFFD4″ text_color=”#000000″ radius=”3″]Cała fabuła gry terenowej opierała się na zbiorowym Bohaterze hufca, czyli Bojownikach o Polskość Śląska. Dlaczego taka fabuła? Ten rok harcerski jest dla harcerzy rokiem jubileuszowym, przed nami obchody 30-lecia nadania imienia Bojowników o Polskość Śląska naszemu Hufcowi oraz 90 -lecie istnienia Hufca! – informuje druhna pwd Natalia Śledziona, członkini Komendy Hufca ZHP Mysłowice ds. szkolenia i pracy z kadrą, główna organizatorka tego dnia.[/su_note]

Na początku odbył się uroczysty Apel Hufca, na którym drużynowi zameldowali gotowość swoich jednostek do udziału w grze, po czym przystąpiliśmy do pierwszego zadania.
Po krótkim treningu, wszystkie jednostki musiały zaprezentować się w harcerskiej musztrze. Każda drużyna przygotowała swój “autorski” program, którym próbowała zachwycić sędziów – instruktorów hufca – oceniających ich występ. Poziom pokazów był różny, tak jak na różnych etapach są mysłowickie drużyny. Z pewnością jest wiele do poprawienia, lecz ogromne brawa dla każdej gromady i drużyny za odważną realizację tego niełatwego zadania.

Zlot rozpoczynający jubileuszowy rok harcerski 2017/2018 w Hufcu ZHP Mysłowice.

Opublikowany przez Hufiec ZHP Mysłowice na 3 października 2017

W kolejnym etapie rozpoczęła się właściwa gra terenowa, podczas której zuchy, harcerki i harcerze mogli spotkać sylwetki wybranych postaci historycznych, które wałczyły o Polskość Śląska oraz poznali ciekawe fakty historyczne w aktywny sposób. Punkty kontrolne zostały ukryte na terenie całego Parku i patrole musiały do nich dotrzeć na podstawie podpowiedzi a w “punktowych” wcielili się: p. Izabela Żokowska, dh Aleksandra Stefańska, dh Kamil Żak HO i phm Wojciech Godoń HR.

Patrole musiały wykazać się sprytem podczas takich zadań jak:

  • wydobycie informacji umieszczonych w jajku niespodziance na dnie długiej rury – należało tam nalać wody przenosząc ją dostępnymi rzeczami np. łyżeczką, wtedy jajo unosiło się na powierzchni.
  • ćwiczenie spostrzegawczości – za pomocą lornetki harcerze wyszukiwali ukryte, pośród drzew, krzewów oraz kamieni, fotografie Bojowników i weryfikowanie ich tożsamości na podstawie otrzymanej ściągawki.
  • historyczne pomniki – zdobycie wiedzy, gdzie w najbliższej okolicy można znaleźć Pomnik oddający hołd naszym Bohaterom oraz co on symbolizuje. W ramach zabawy drużyny musiały ze swoich członków stworzyć dany pomnik i wykonać zdjęcie! 😉
  • Nie obyło się także bez plakatów nawołujących do głosowania w plebiscycie! A co to jest plebiscyt? Zapytajcie naszych harcerzy, teraz już powinni wiedzieć!

Po bardzo wyczerpującej grze przyszedł czas na uzupełnienie sił ciepłą i pożywną strawą a tuż po posiłku odbyła się polowa msza święta, którą odprawił dla nas ks. Tomasz Kusz – wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ.

Ostatnim punktem Harcerskiego Startu Hufca było tradycyjne ognisko, wypełnione śpiewem, pląsami, zabawami i prezentacją planów na rok harcerski 2017/2018.

Swoje reprezentacyjne patrole wystawiły 4 ŚDH “Agricola”, Próbna DH “Stella” (x2), 21 MDH “Ignis”, 14 DH “Feniks” oraz 7 MGZ “Niedźwiadki Uszatki”.
Całą grę wygrał patrol harcerzy z Próbnej Drużyny Harcerskiej “Stella” pod przywództwem druha Michała Lelka. GRATULUJEMY!

Bardzo dziękujemy za Wasz udział, dobrą zabawę i skautową grę a pozostałe jednostki serdecznie zapraszamy do naszego wspólnego hufcowego Kręgu.
Razem jesteśmy silniejsi!

[su_quote cite=”Andrzej Małkowski”]Niech nikt nie żąda czegokolwiek od organizacji, jeśli sam nie przyczynia się do jej istnienia[/su_quote]

Post Author: Kamil Żak