harcerski start

Harcerski Start w Parku Słupna

Rozpoczął się październik – miesiąc, w którym wszystkie gromady i drużyny powinny być po pierwszych naborach i zbiórkach. W pierwszym dniu tego jesiennego miesiąca nasz hufiec zwołał wszystkie swoje jednostki na Harcerski Start. Wszystko miało rozpocząć się rajdem i grą na terenach Katowic i Mysłowic. Niestety skutecznie te plany zablokował nam, organizowany w tym samym dniu Silesia Maraton.
Jednak harcerze w takich chwilach się nie załamują tylko skutecznie działają. Komenda w trybie alarmowym zwołała wszystkie jednostki do mysłowickiego Parku Słupna, gdzie przeniesiono całą imprezę.

Cała fabuła gry terenowej opierała się na zbiorowym Bohaterze hufca, czyli Bojownikach o Polskość Śląska. Dlaczego taka fabuła? Ten rok harcerski jest dla harcerzy rokiem jubileuszowym, przed nami obchody 30-lecia nadania imienia Bojowników o Polskość Śląska naszemu Hufcowi oraz 90 -lecie istnienia Hufca! – informuje druhna pwd Natalia Śledziona, członkini Komendy Hufca ZHP Mysłowice ds. szkolenia i pracy z kadrą, główna organizatorka tego dnia.

Na początku odbył się uroczysty Apel Hufca, na którym drużynowi zameldowali gotowość swoich jednostek do udziału w grze, po czym przystąpiliśmy do pierwszego zadania.
Po krótkim treningu, wszystkie jednostki musiały zaprezentować się w harcerskiej musztrze. Każda drużyna przygotowała swój “autorski” program, którym próbowała zachwycić sędziów – instruktorów hufca – oceniających ich występ. Poziom pokazów był różny, tak jak na różnych etapach są mysłowickie drużyny. Z pewnością jest wiele do poprawienia, lecz ogromne brawa dla każdej gromady i drużyny za odważną realizację tego niełatwego zadania.

Zlot rozpoczynający jubileuszowy rok harcerski 2017/2018 w Hufcu ZHP Mysłowice.

Opublikowany przez Hufiec ZHP Mysłowice na 3 października 2017

W kolejnym etapie rozpoczęła się właściwa gra terenowa, podczas której zuchy, harcerki i harcerze mogli spotkać sylwetki wybranych postaci historycznych, które wałczyły o Polskość Śląska oraz poznali ciekawe fakty historyczne w aktywny sposób. Punkty kontrolne zostały ukryte na terenie całego Parku i patrole musiały do nich dotrzeć na podstawie podpowiedzi a w “punktowych” wcielili się: p. Izabela Żokowska, dh Aleksandra Stefańska, dh Kamil Żak HO i phm Wojciech Godoń HR.

Patrole musiały wykazać się sprytem podczas takich zadań jak:

  • wydobycie informacji umieszczonych w jajku niespodziance na dnie długiej rury – należało tam nalać wody przenosząc ją dostępnymi rzeczami np. łyżeczką, wtedy jajo unosiło się na powierzchni.
  • ćwiczenie spostrzegawczości – za pomocą lornetki harcerze wyszukiwali ukryte, pośród drzew, krzewów oraz kamieni, fotografie Bojowników i weryfikowanie ich tożsamości na podstawie otrzymanej ściągawki.
  • historyczne pomniki – zdobycie wiedzy, gdzie w najbliższej okolicy można znaleźć Pomnik oddający hołd naszym Bohaterom oraz co on symbolizuje. W ramach zabawy drużyny musiały ze swoich członków stworzyć dany pomnik i wykonać zdjęcie! 😉
  • Nie obyło się także bez plakatów nawołujących do głosowania w plebiscycie! A co to jest plebiscyt? Zapytajcie naszych harcerzy, teraz już powinni wiedzieć!

Po bardzo wyczerpującej grze przyszedł czas na uzupełnienie sił ciepłą i pożywną strawą a tuż po posiłku odbyła się polowa msza święta, którą odprawił dla nas ks. Tomasz Kusz – wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ.

Ostatnim punktem Harcerskiego Startu Hufca było tradycyjne ognisko, wypełnione śpiewem, pląsami, zabawami i prezentacją planów na rok harcerski 2017/2018.

Swoje reprezentacyjne patrole wystawiły 4 ŚDH “Agricola”, Próbna DH “Stella” (x2), 21 MDH “Ignis”, 14 DH “Feniks” oraz 7 MGZ “Niedźwiadki Uszatki”.
Całą grę wygrał patrol harcerzy z Próbnej Drużyny Harcerskiej “Stella” pod przywództwem druha Michała Lelka. GRATULUJEMY!

Bardzo dziękujemy za Wasz udział, dobrą zabawę i skautową grę a pozostałe jednostki serdecznie zapraszamy do naszego wspólnego hufcowego Kręgu.
Razem jesteśmy silniejsi!

Niech nikt nie żąda czegokolwiek od organizacji, jeśli sam nie przyczynia się do jej istnieniaAndrzej Małkowski
Zobacz Również

START HARCERSKI 2016 NA FOTOGRAFIACH

2016-10-11 21:44:16
oluu

18

START HARCERSKI- DZIEŃ DRUGI

2016-10-02 15:13:21
oluu

18

Post Author: OLUU