HARCERSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI: MYSŁOWICE & IMIELIN

SG1S2951W Chińskiej Republice Ludowej to Dzień Singli, w Finlandii Dzień Ojca, a na Tajwanie Dzień Bliźniąt. Podczas gdy w Belgii obchodzone jest Święto Wyzwolenia, Francuzi mają swoją Rocznicę Rozejmu, w Stanach Zjednoczonych celebrowany jest Dzień Weteranów, zaś na Malediwach mówimy o Święcie Republiki. W Polsce dzień 11 listopada to bardzo ważna data, ponieważ wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości oraz Dzień Służby Cywilnej dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, po 123 latach zaborów. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.” [ H. Zieliński: Załamanie się władzy okupantów na ziemiach polskich i pierwsze próby utworzenia ośrodków władzy polskiej [w:] Historia Polski, t. IV: 2928-2939, 1984.]

Podczas kiedy w Warszawie jak co roku trwały ostatnie przygotowania do Marszu Niepodległości, a pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze i Pomnikiem Nieznanego Żołnierza składano kolejne wieńce z udziałem władz państwowych- mysłowiccy harcerze celebrowali 97’ rocznicę odzyskania niepodległości poprzez składanie kwiatów w miejscach SG1S2943pamięci narodowej naszego miasta. Po mszy świętej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK Mysłowice-Wesoła uroczysty pochód przeszedł na Rynek, gdzie przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i jednostek miejskich złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Franciszka Bednorza i Wiktorię Czaję- Powstańców Śląskich rozstrzelonych 21 sierpnia 1919r. Następnie harcerze wraz z pochodem przeszli ulicami miasta oddając hołd Tym, którzy walczyli o niepodległość: Plac Wolności- pomnik A. Hlonda, Plac Wolności- pomnik poświęcony tragicznie zmarłym podczas katastrofy w Smoleńsku, Urząd Miasta- tablica upamiętniająca Powstańców Śląskich z Mysłowic poległych za wolność i polskość Ziemi Śląskiej, ul. Powstańców 19- tablica pamiątkowa upamiętniająca miejsce wyruszenia w 1939r. 25 Batalionu Saperów Śląskich do walki w obronie zagrożonej Ojczyzny, ul. Powstańców 23- płyta usytuowana w miejscu, w którym w latach 1939-1945 znajdował się obóz przejściowy, z którego kierowano więźniów do KL Auschwitzi innych miejsc zagłady.

Serdecznie dziękujemy wszystkim harcerzom biorącym udział w obchodach Święta Niepodległości za dbałość oraz godne reprezentowanie Hufca ZHP Mysłowice, ale przede wszystkim pocztowi sztandarowemu: dh. Karolinie Matłowskiej, dh. Paulinie Matyja, dh Kacperowi Kuczowiczowi, a także harcerzom odpowiedzialnym za składanie zniczy: dh. Justynie Żurek, dh. Karolinie Dądela, dh Franciszekowi Lelek oraz dh Tomaszowi Sokołowskiemu. Dodatkowo szczególne podziękowania należą się także 41 DH Sokoły, która pełniła wartę w Imielinie przy Pomniku ku czci Powstańców Śląskich, żołnierzy września, harcerzy, partyzantów i ofiar hitleryzmu. Dziękujemy!

12243785_1649411465340781_852800249_n

Pamiętajmy jednak, że 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale także dla wielu osób dzień swoich urodzin. W tym wyjątkowym dniu urodzili się między innymi Fiodor Dostojewski, Leonardo DiCaprio oraz najbardziej znany- pwd. Grzegorz Bronny. Druhowi Komendantowi 1szego Mysłowickiego Szczepu „Trójkątna Jedynka” życzymy wielu sukcesów zarówno na polu osobistym, zawodowym, jak i oczywiście- harcerskim! Wszystkiego najlepszego!

11 listopada to jednak nie tylko wieńce, znicze i zaduma, ale przede wszystkim radość z Ojczyzny, która pokonała wieloletnią niewolę. Wyrazem dumy z naszego miasta oraz jej mieszkańców są wiersze drużyn zaprezentowane podczas Projektu „Ziarnko do Ziarnka” w trakcie Startu Harcerskiego 2015 w Parku przy Centrum Mysłowic. Wiersze wspominają walkę z wrogiem, a także architekturę miasta pamiętającą dawne czasy, zatem idealnie wpasowały się w tematykę dzisiejszego święta. Zainteresowanych zapraszamy do lektury poprzez poniższy link :
“Wiersze dotyczące Miasta Mysłowice”

Post Author: Kamil Żak