I ZJAZD “PER ASPERA AD ASTRA” W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Dwa tygodnie temu zakończył się pierwszy zjazd kursu przewodnikowskiego “Per aspera ad astra”, organizowany przez Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej Hufca Dąbrowa Górnicza oraz instruktorów działających w ramach Koalicji ds. Kształcenia. W skład Koalicji wchodzi również nasz, mysłowicki hufiec. Kurs odbył się w Dąbrowie Górniczej, a dokładniej w budynku Fundacji “Krokus” pod czujnym okiem doświadczonych i chętnych do pracy instruktorów.

Na pierwszy zjazd przybyło 19 uczestników z różnych hufców Chorągwi Śląskiej. Każdy z kursantów chce rzetelnie przygotować się do pełnienia funkcji instruktorskich, ale przede wszystkim każdemu zależy na spełnieniu się w roli drużynowego. Hufiec Mysłowice również posiada swoich reprezentantów na kursie, są to: drużynowa sam. Monika Kocur, i być może (a mamy taką nadzieję!) przyszli drużynowi: sam. Natalia Kocur, ćw. Kacper Kuczowicz, dh. Liliana Marszołek oraz odkr. Michał Gandyk.

Zajęcia rozpoczęły się w piątek (23.09.2016) punktualnie o godzinie 18. Wtedy kursanci poznali tajniki efektywnej rozmowy i zgłębili się w tematy kontaktów międzyludzkich. Tego samego wieczoru mieli również czas na zapoznanie się z innymi uczestnikami kursu, podczas kominka powitalnego. Kolejny dzień (sobota) rozpoczął się niezwykle pracowicie. Najpierw zajęcia na temat Statutu ZHP, a potem parę innych, równie ważnych zajęć. Cały dzień minął niezwykle ciekawie i sprawnie, a pod koniec odbyły się zajęcia o tematyce historycznej, gdzie uczestnikom została przybliżona historia harcerstwa i scoutingu.  Nawiązaniem do ostatnich zajęć tego dnia była możliwość złożenia Przyrzeczenie Harcerskiego, tak jak robili to kiedyś członkowie Szarych Szeregów. Dzień zakończył się uroczyście-kręgiem i iskierką.

W niedzielę zajęcia były równie interesujące, dotyczyły m.in. tworzenia hufca czy pracy w zespole. Ten dzień dla kursantów już nie był już tak długi jak poprzedni, bo zakończył się po godzinie 13. Wtedy każdy mógł ruszyć w swoją stronę , by za dwa tygodnie ponownie się spotkać i znów napełnić umysł wiadomościami i motywacją do pracy i służby : )
/sam. Monika Kocur

Czy kursanci wypoczęli? Czy spotkali się w takim samym składzie? Już od kilku godzin trwa II zjazd kursu, a o tym co tam się działo dowiecie się po jego zakończeniu. Trzymajcie kciuki za wszystkich uczestników! : )

2 1

Post Author: Kamil Żak