RELACJA Z FESTIWALU PODRUŻNICZEGO “ZA MIEDZIANY GROSZ”

SG1S244626 października w I LO im Mikołaja Kopernika w Będzinie odbył się Festiwal Podróżniczy „Podróżowanie za miedziany grosz” organizowany przez Klub Wędrowca działający przy I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie oraz przez Hufiec ZHP Mysłowice im. Bojowników o Polskość Śląska . Po oficjalnym rozpoczęciu można była skosztować specjałów z kawiarenki festiwalowej w której można było skosztować takich specjałowi jak : pączki indyjskie, sushi, oraz włoskie spaghetti.

O godzinie 16:30 rozpoczął się pierwszy blok zajęć na których można było wybrać następujące tematy :

  • OD ZERA DO INDIANY JONESA – Chciałbyś zacząć podróżować, ale nie wiesz jak zacząć? Spakuj plecak i wyjdź z domu. „Od zera” mamy za sobą, „do Indiany Jonesa” będzie na warsztatach . Ania Wylęgała opowiedziała Wam swoją historię z podróżowaniem, ona też się bała! Przez ostatnie 2 msc przejechała 5000 km!
  • STOPEM DO MACEDONII Wojtek Betghe i Agnieszka Ślęzak opowiedzieli Nam jak oni przeżyli wyścig autostopowy młodzieży z całej Polski do Macedonii. A także odkryliscie że to wcale nie jest trudne! Wystarczyło zaryzykować i wejść do ich Sali.
  • BEZPIECZEŃSTWO – GOPR prywatnie – zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Michał Cios opowiedział  o skałkach, jaskiniach oraz trochę praktyki
  • EUROPA ZA PÓŁ DARMO – nie dość, że fotograf to jeszcze podróżnik. Marcin Luraniec opowiedział  Wam o wszystkich sposobach podróżowania za pół darmo komunikacją, stopem, tanimi przewoźnikami. Jego asem z rękawa jest opowieść o Izraelu!

Po pierwszym bloku prelekcji można był porozmawiać z prelegentami  w kawiarence,  skosztować  smakołyków z kawiarenki lub odwiedzić  stoisko z rękodziełem

O godzinie 17:45 rozpoczął się drugi  blok  zajęć na których można było wybrać następujące tematy :

  • ŚWIAT W ZASIĘGU RĘKI” – podstawowa wiedza na temat możliwości noclegowych, przejazdowych za pół darmo. Andrzej Marklowski to facet z krwi i kości. Co nie zmienia faktu, że ma na swoim koncie poznanie takich osób jak m.in. Martyna Wojciechowska. Na Jego stronie internetowej znajdziecie wszystkie Jego przygody : http://www.dalejnizwidzisz.eu/
  • FOTOWARSZTATY – zajęcia z zakresu fotografii w podróży z uczennicą Andrzeja Wajdy. Kamila, w dodatku Dróżdż. Jako absolwentka Kopernika, wyruszyła w dalszą podróż na katowicką filmówkę. Siedem lat temu odkryła fakt, przez który wiele się zmieniło: świat widziany przez obiektyw (aparatu/ kamery) nabiera smaku!  www.kamiladrozdz.cba.pl
  • “KOBIETA NA TRASIE” Agnieszka Matejuk opowiedziała o swojej podróży po Nepalu oraz Maroko. usłyszeliście jak załatwić sobie nocleg w obcym kraju? Np. w afrykańskiej lepiance? Ona taką wiedzę posiada! Chętnie się z wami tą wiedzą podzieliła.
  • W KRAINIE PLACKÓW – GRUZJA – Uważasz, że podróżowanie po kaukazkich krainach musi być drogie? Zobacz jak ze stówą w kieszeni robi to student z Gliwic. Bartosz Komoder bardzo chętnie podzielił się z Wami swoimi przygodami!

Po ostatnim bloku prelekcji  nastąpiła 15 minutowa przerwa  w czasie której można był skorzystać z festiwalowej kawiarenki lub  odwiedzić stoisko z rękodziełem oraz wpisać się na “Ścianę Płaczu  ”

o 19;00 rozlosowano nagrody wśród wszystkich  biorących udział w Festiwalu oraz  podziękowania dla osób które pomagały przy organizacji Festiwalu.

o 19:45  na boisku szkolnym rozpoczął się  Teatr Ognia  na którym zaprezentowała się grupa  “donkey in the flames”SG1S2602

Tak zakończył się pierwszy ale miejmy nadzieje że nie ostatni Festiwal Podróżniczy  ”  Podróżowanie za miedziany grosz”

 

Post Author: Kamil Żak